PLAN OGÓLNY
W ramach reformy planistycznej wskazanej w ustawie dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym gmina ma obowiązek sporządzić dokument jakim jest plan ogólny, który zastąpi dotychczas obowiązujące studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego utraci swoją moc z dniem 31 grudnia 2025 r.
Zgodnie z nową ustawą, plan ogólny powinien zostać uchwalony do końca 2025 roku.
Plan ogólny obejmuje obszar całej gminy, z wyłączeniem terenów zamkniętych innych niż ustalane przez ministra właściwego do spraw transportu. Ustalenia zawarte w planie ogólnym będą uwzględniać uwarunkowania rozwoju przestrzennego gminy. Dokument zostanie sporządzony w formie cyfrowej i będzie się składał z danych przestrzennych oraz uzasadnienia (grafiki i tekstu).
Plan ogólny to dokument planowania przestrzennego stanowiący akt prawa miejscowego i bazę w zakresie ustalania przeznaczenia terenu, określenia sposobu zagospodarowania i warunków zabudowy w sporządzanych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz stanowiący podstawę do wydawania decyzji o warunkach zabudowy.
Projekt planu ogólnego powstanie w trybie procedury planistycznej określonej przepisami prawa, przy szerokim współudziale wszystkich interesariuszy. Na poszczególnych etapach prac nad tym dokumentem, w wyznaczonych i ogłoszonych terminach, każdy zainteresowany będzie mógł złożyć swoje wnioski i uwagi, zabrać głos w organizowanych konsultacjach społecznych.
Zawarte w planie ogólnym podstawowe ustalenia urbanistyczne pozwolą na zrównoważony i harmonijny rozwój gminy.
MATERIAŁY INFORMACYJNE do Planu Ogólnego
Harmonogram prac nad Planem Ogólnym
Charkterystyka stref planistycznych
Instrukcja ustalenia identyfikatora działki
Najczęściej zadawane Pytania do Planu Ogólnego
1. PRZYSTĄPIENIE DO SPORZĄDZENIA
2. ZBIERANIE WNIOSKÓW
Druki do pobrania :
Wzór formularza pisma dot. aktu planowania przestrzennego (word)
Wzór formularza pisma dot. aktu planowania przestrzennego (pdf)
Przykład wypełnionego formularza
3. PRACE PROJEKTOWE - W TOKU
4. OPINIOWANIE I UZGADNIANIE
5. KOSULTACJE SPOŁECZNE I ROZPATRZENIE UWAG
6. UCHWALENIE PLANU OGÓLNEGO