W dniach 14-17 września 2017 r. w Myśliborskim Ośrodku Kultury odbyła się 38 edycja Spotkania Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki "SMAK" im. Jonasza Kofty.
Pierwszy dzień imprezy (14.09, czwartek) rozpoczął się od koncertu poświęconego twórczości Janusza Kondratowicza - wybitnego artysty, tekściarza (jak sam o sobie mawiał) i poety polskiej piosenki (jak mawiali o nim inni). Pan Janusz związany był z myśliborskim SMAKiem od samego początku, czyli od 1978 roku. Był jednym z jego pomysłodawców i współorganizatorów. Napisał około 1000 wspaniałych tekstów piosenek, z których znaczna część została wielkimi przebojami wykonywanymi przez największe gwiazdy estrady. W Myśliborzu, w ramach SMAKowych warsztatów, przez ponad 25 lat służył swoją wiedzą, doświadczeniem i talentem młodym twórcom. Podczas tego wyjątkowego koncertu zespół Vox In Corde zaśpiewał kilka największych hitów Janusza Kondratowicza, a prowadzący Małgorzata Michalczyk i Jacek Włosek opowiadali o ciekawych szczegółach z życia i twórczości tego artysty.
Kolejnym punktem wieczoru było uhonorowanie 30-lecia działalności artystycznej Andrzeja E-mola Kowalczyka, związanego ze SMAKiem od debiutu artysty w 1986 roku. Andrzej otrzymał kwiaty i pamiątkowe statuetki od Burmistrza Myśliborza Piotra Sobolewskiego, a także od Dyrekcji i pracowników MOK-u. Usłyszał także wiele ciepłych słów od wybitnej wokalistki Beaty Molak, przedstawicielki Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-muzycznych (SAWP), od której to organizacji otrzymał nagrodę. Po tej jubileuszowej uroczystości Burmistrz Piotr Sobolewski dokonał oficjalnego otwarcia XXXVIII Spotkania Młodych Autorów i Kompozytorów im. Jonasza Kofty. O godz. 19.30 rozpoczął się koncert Marka Piekarczyka z zespołem. Były lider TSA zagrał akustycznie, a jednocześnie mocno i rockowo. Słuchając jego potężnego wokalu i obserwując zachowanie na scenie trudno uwierzyć, że skończył 66 lat.
Drugi dzień imprezy (15.09, piątek) rozpoczął się warsztatami dla młodych uczestników SMAKu, trwającymi przez cały dzień i prowadzonymi przez wybitnych artystów – Adama Ziemianina, Justynę Holm, Beatę Molak, Andrzeja E-mola Kowalczyka, Elżbietę Adamiak, Leszka Cichońskiego, Wojciecha Pilichowskiego i Krzysztofa Ścierańskiego. Podczas tych warsztatów młodzi, poczatkujący twórcy mogli poznać najistotniejsze tajniki estradowego rzemiosła – pracy z instrumentem, wokalu, tekstów, czy aranżacji.
O godzinie 20. w sali widowiskowej odbył się koncert Mirosława Czyżykiewicza, który jako bardzo młody wykonawca w 1982 roku zdobył w Myśliborzu "Hebanowy Szczebel do Kariery". To był dla niego początek artystycznej drogi, o czym sam ze wzruszeniem mówił ze sceny. Po 35 latach jako świadomy, dojrzały artysta dał wspaniały, poruszający występ. Ostatnim akcentem drugiego dnia SMAKu było Jam Session w "Winiarni". Rozmowy, wspomnienia, anegdoty i oczywiście przede wszystkim wspólne muzykowanie trwały do trzeciej nad ranem.
Dzień trzeci (16.09, sobota) to dalszy ciąg warsztatów. Przyjemnie było obserwować, jak po przełamaniu tremy i onieśmielenia młodzi muzycy korzystali z umiejętności i doświadczenia starszych kolegów. Kwadrans po 15. rozpoczął się trwający dwie godziny Koncert Konkursowy. Każdy z wykonawców przedstawił publiczności i jurorom dwa utwory. Na scenie wystąpili – "Blackend", Julita Zielińska i Marcin Kruk, Zuzanna Kiezik, Gabriela Kundziewicz, "Pomponika", Kamil Meler, Dorota "Sowa" Kuziela, Anna Rossa, Tomasz Kapitańczyk i Monika Mamos.
Po konkursowych zmaganiach jury udało się na obrady, a uczestnicy SMAKu na kolację. Przed ogłoszeniem werdyktu publiczność miała okazję wysłuchać recitalu ubiegłorocznych laureatów SMAKu – Izy Szafrańskiej i Pawła Sokołowskiego. Duet krótkim występem potwierdził słuszność decyzji jurorów sprzed roku. I wreszcie przyszedł moment ogłoszenia wyników – Dorota „Sowa” Kuziela otrzymała "Hebanowy Szczebel do Kariery", Nagrodę Specjalną im. Janusza Kondratowicza i Nagrodę "Bursztynowego Skubika". "Dębowy Szczebel do Kariery" przyznano Gabrieli Kundziewicz, natomiast "Sosnowym Szczeblem do Kariery" wyróżniono Annę Rossę. Ponadto nagrodę ufundowaną przez SAWP dla najlepszej wokalistki i instrumentalistki dostała Julita Zielińska. Wyróżnienia otrzymali – zespół "Pomponika" i Zuzanna Kiezik. Zespół "Blackend" uhonorowano "Nagrodą Techniczną" w postaci czterogodzinnej próby z Wojtkiem Pilichowskim. Po wręczeniu nagród i krótkiej przerwie technicznej wszyscy laureaci – tym razem już bez konkursowego napięcia – ponownie zaprezentowali swoje piosenki. Wyjątkowo spektakularnym zakończeniem trzeciego dnia SMAKu był koncert Ewy Błaszczyk z zespołem. Pani Ewa kojarzona głównie ze swoich ról
filmowych i teatralnych zademonstrowała ogromny talent wokalny. W opinii wielu widzów był to najlepszy występ w ramach tegorocznego myśliborskiego święta piosenki.
Dzień czwarty (17.09, niedziela) to wieczorna "Kawiarenka Kulturalna" w MOKowskiej "Winiarni". Zakończenie 38 edycji SMAKu przebiega tak jak cała ta wyjątkowa impreza. Jest sympatycznie, przyjacielsko i na luzie. Sporo się wspomina, dużo się śmieje i już teraz czeka się na przyszłoroczny SMAK. A w tle tego wszystkiego muzyka i dekoracje z poprzednich 37 myśliborskich spotkań z piosenką i jej twórcami.
Do zobaczenia za rok? ...Miejmy nadzieję.
I jeszcze jedno – w tym roku nie tylko wykonawcy zaprezentowali wysoki poziom. Publiczność także, za co serdecznie dziękujemy.