Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się sobotę 7 września o godzinie 13.00. Mszę Świętą odprawiono w Kolegiacie myśliborskiej. Zakończono ją wspólnym odśpiewaniem Roty. Po Mszy barwny dożynkowy korowód, prowadzony przez „Zespół Pieśni i Tańca Pyrzyce” przeszedł myśliborskim Rynkiem i ustawił się pod odświętnie udekorowaną sceną. Uroczystości dożynkowe uświetniły poczty sztandarowe myśliborskich instytucji i organizacji. Na scenie miejsca zajęli gospodarze Dożynek Gminnych – Burmistrz Myśliborza Pan Piotr Sobolewski, Zastępca Burmistrza Pan Przemysław Klityński, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Marek Antczak oraz zaproszeni na dożynkowe obchody goście.
Burmistrz Piotr Sobolewski w swoim wystąpieniu podziękował rolnikom za ich całoroczny trud, podkreślając jednocześnie, jak ważną i niezastąpioną w procesie efektywnego funkcjonowania gospodarki całego kraju pełnią rolę. Przed rozpoczęciem tradycyjnego dożynkowego ceremoniału głos zabrał także Poseł na Sejm RP Leszek Dobrzyński. Dziękując za zaproszenie do Myśliborza, również skierował wiele ciepłych słów do wszystkich rolników, a następnie przeczytał skierowany do nich list od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Po oficjalnych przemówieniach swój występ rozpoczął „Zespół Pieśni i Tańca Pyrzyce”, prezentując tradycyjne dla dożynkowych ceremonii pieśni i tańce. Kolejnym punktem programu uroczystości było wręczenie Gospodarzowi Dożynek Burmistrzowi Piotrowi Sobolewskiemu bochna chleba upieczonego z tegorocznych zbóż.
Zgodnie z tradycją, przy akompaniamencie pieśni „Przynosimy Plon” dokonali tego starostowie „Święta Plonów” – Państwo Regina i Stanisław Habowscy ze wsi Nawrocko. Po uroczystym przekazaniu chleba nastąpiła prezentacja stojących przed sceną wieńców dożynkowych, wyplecionych ze wszystkich gatunków zbóż, przystrojonych kwiatami, ziołami i wielobarwnymi wstążkami. Niezwykle efektownie prezentujące się wieńce zostały wykonane ogromnym nakładem czasu i pracy przez sołectwa i Koła Gospodyń Wiejskich z Chłopowa, Golenic, Kierzkowa, Ław, Myśliborzyc i Rowu. Zakończenie ceremonii dożynkowej poprzedziło przekazanie przez artystów „ZPiT Pyrzyce” Gospodarzowi Dożynek kosza z darami, a następnie odtańczenie naszego najpiękniejszego tańca narodowego – „Poloneza”. Część oficjalną zamknął obrzęd podzielenia się chlebem przez gospodarzy uroczystości ze wszystkimi obecnymi na tegorocznych Dożynkach Gminnych w Myśliborzu. W konkursie na najpiękniejszy wieniec Komisja w składzie; Magdalena Szymczyk – Przewodnicząca, oraz członkowie – Wiesława Ścibiorska, Alicja Schroeder, Janusz Moraczewski rozdzieliła nagrody w sposób następujący:
I miejsce – Sołectwo Kierzków
II miejsce – Sołectwo Rów
III miejsce – Sołectwo Chłopowo.
Wyróżnienia:
Sołectwo Myśliborzyce
Sołectwo Golenice
Sołectwo Ławy.
Część artystyczną myśliborskich Dożynek rozpoczął występ „Zespołu Pieśni i Tańca Pyrzyce”, który zaprezentował się w efektownym, rozśpiewanym i roztańczonym widowisku. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Myśliborzu włączyła się do akcji „Narodowe Czytanie” . Na scenie odczytano utwór Henryka Sienkiewicza „Wspomnienie z Maripozy” w interpretacji Stanisława Urbanowskiego - Dyrektora Biblioteki i Antoniego Woźniaka, oraz nowelę Władysława Reymonta „Szczęśliwi”, którą czytali: Piotr Duda i Jacek Włosek. Następnie na scenie pojawili się nasi lokalni młodzi artyści-amatorzy, między innymi Aneta Barcik i Antoni Płaczek, wykonując covery polskiej muzyki rozrywkowej, a także utwory autorskie, z własnym tekstem i muzyką. Zespół „Sonata” z Mostkowa, który w Myśliborzu gościł już wielokrotnie, jak zwykle skutecznie zachęcił publiczność do wspólnej zabawy, prezentując oryginalnie przez siebie zaaranżowane i wykonane hity światowej i rodzimej muzyki Pop. Kiedy o godzinie 19. rozpoczął się koncert duetu „Verba”, przed sceną bawił się już tłum ludzi, który powiększał się z każdą minutą. Trudno się temu dziwić, zważywszy na fakt, że teledyski tego zespołu mają w Internecie oglądalność sięgającą kilkunastu milionów odsłon. Tego wieczoru panowie z „Verby” zaprezentowali świetne muzyczne widowisko.
Zmianę klimatu na bardziej kameralny zaproponował kolejny wykonawca – Arek Mażewski ze Szczecina – który akompaniując sobie na gitarze akustycznej dał godzinny recital, złożony z polskich hitów lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Część artystyczną myśliborskich Dożynek zakończył zespół Disco-Polo „Big Sexy”. Oprócz typowych dla tego gatunku muzycznego tanecznych rytmów, które szybko „porwały” do wspólnej zabawy większość publiczności, sympatyczne trio zaprezentowało także duże, autoironiczne poczucie humoru i świetny kontakt z widownią. Dożynki Gminne w Myśliborzu dobiegły końca o godzinie 22.30. W imieniu organizatorów – Burmistrza oraz Rady Miejskiej i Myśliborskiego Ośrodka Kultury– dziękujemy za wspólne świętowanie i wspólną zabawę. Dziękujemy również za wsparcie finansowe i logistyczne, którego udzieli nam: Maldrobud, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, PKS Myślibórz oraz Agromyśl Golenice.
Relacja:
Myśliborski Ośrodek Kultury