Serdecznie zapraszamy na IV Jarmark Klasztorny - polsko–niemieckie spotkania ze wspólnym dziedzictwem kulturowym, który odbędzie się 1 czerwca 2019 r. Myśliborski Jarmark Klasztorny jest cyklicznym, corocznym festynem historycznym organizowanym w ramach współpracy polsko – niemieckiej, nawiązującej do działalności międzynarodowego stowarzyszenia Klosterland. Celem, który od początku przyświeca organizatorom imprezy jest przybliżenie i zapoznanie naszych społeczności ze średniowiecznym wspólnym dziedzictwem kulturowym naszych ziem: z historią miasta i regionu oraz jego zabytków.
Tegoroczny IV już Jarmark Klasztorny w Myśliborzu odbędzie się pod znakiem krzyżackiego płaszcza. Wiodącą tematyką wydarzeń będzie więc historia i kultura zakonu krzyżackiego oraz jego powiązanie z dziejami Pomorza Zachodniego, w szczególności zaś - dawnej Nowej Marchii.
W trakcie Jarmarku grupy rekonstrukcyjne ukażą życie w średniowiecznym mieście oraz przeprowadzą warsztaty z zakresu dawnego rzemiosła, sztuki wojennej, tańców i zabaw. W tym roku wśród rekonstruktorów nie zabraknie oczywiście rycerzy w białych płaszczach z czarnym krzyżem…
Zgodnie z tradycją, podczas imprezy rynek miejski zapełnią kramy z rękodziełem i swojskim jadłem, a na scenie zaprezentują się najmłodsi (i ci trochę starsi) tancerze i grupy artystyczne z naszego miasta zainspirowani kulturą sprzed wieków.
Swoją wiedzę na temat Zakonu Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego zweryfikować i uzupełnić będzie można podczas konferencji naukowej „Krzyżacy w Nowej Marchii – mniej znana historia zakonu rycerskiego”, na której prelegenci przedstawią różne ciekawe ujęcia tematu:
1. dr Przemysław Kołosowski " Krzyżacy w Nowej Marchii- krótka historia"
2. Marek Karolczak " Myślibórz pod panowaniem krzyżackim"
3. Błażej Skaziński "Zamki i dwory krzyżackie w Nowej Marchii"
4. Piotr Janicki " Krzyżacy na zamku w Swidwinie"
Program Jarmarku:
11.30 - Korowód ulicami miasta ( spod MOK-u)
12.00- Msza święta w kolegiacie pw. św. Jana Chrzciciela w Myśliborzu
13.00 Otwarcie Jarmarku
15.00 – 19.00 :
15.00 - Konferencja historyczna (Kolegiata)
pokazy tańca średniowiecznego ("Estera", uczniowie szkół podstawowych, przedszkole)
pokazy walki i warsztaty rzemiosł dawnych (grupy rekonstrukcyjne)
gry i zabawy plebejskie dla dzieci ("Archeozdroje")
prezentacja dawnych rzemiosł oraz produktów lokalnych na straganach
19.00- koncert zespołu muzyki dawnej "Roderyk"