Podobnie jak we wszystkich miastach i miasteczkach Polski, także w Myśliborzu 11 listopada odbyły się uroczyste obchody 100-Lecia Odzyskania Niepodległości Przez Rzeczpospolitą Polską. Organizatorami myśliborskiego Święta Niepodległości byli Burmistrz Miasta i Gminy, Przewodniczący Rady Miejskiej, Kolegiata p. w. św. Jana Chrzciciela, Myśliborski Ośrodek Kultury oraz Szkoła Podstawowa nr 2.
Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny, podczas której punktualnie o godzinie 12 odśpiewano Hymn Polski. Po mszy orszak świętujących skierował swoje kroki na Rynek Jana Pawła II, na którym podczas okolicznościowego wystąpienia Burmistrz Piotr Sobolewski mówił o historii i znaczeniu odzyskania niepodległości dla całego kraju, ale także dla naszego miasta. Uroczystość na Rynku zakończyła się złożeniem kwiatów przy obeliskach.
Po części oficjalnej, o godzinie 17 w sali widowiskowej Myśliborskiego Ośrodka Kultury odbyła się część artystyczna obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego przez całą publiczność wypełniającą do ostatniego miejsca całą salę widowiskową, na scenie pojawili się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2. W spektaklu słowno – muzycznym opisującym w niezwykle interesujący i plastyczny sposób cały stuletni okres niepodległości naszej Ojczyzny wystąpiło siedemdziesięcioro młodych wykonawców. Wszystkie elementy tego przedstawienia - aktorstwo, muzyka, piosenki, choreografia i scenografia zostały przygotowane i wykonane na tak wysokim poziomie, iż jedyną możliwą reakcją widowni po wybrzmieniu finałowej pieśni była długa owacja na stojąco.
Wielkie słowa uznania dla uczennic i uczniów myśliborskiej „Dwójki”, a także oczywiście dla nauczycieli, którzy tak perfekcyjnie ich przygotowali. Następnie publiczności zaprezentowała się Alicja Oszczyna. Pani Ala, która od lat uświetnia wydarzenia kulturalne organizowane przez MOK, zaśpiewała dwa utwory – „Biały Krzyż” i „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”.
Artystyczną część niepodległościowych uroczystości zakończył koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu śpiewaczego „Tarnowianki”. Panie, które, jak sama nazwa zespołu wskazuje, przyjechały do nas z Tarnowa, wykonały zarówno a capella, jak i z podkładem muzycznym, najbardziej znane piosenki patriotyczne i ludowe. Warto dodać, iż temu niezwykłemu koncertowi towarzyszyło otwarcie wystawy prac plastycznych o tematyce niepodległościowej, wykonanych przez uczniów szkół powiatu myśliborskiego, a zaprezentowanych w holu przed salą widowiskową MOK-u i w Miejskiej Bibliotece.
Zdjęcia: Filip Owczarek