Aktualizacja z dn. 26.07.2023 r.
GMINNA KOMISJA SUSZOWA
Informujemy, że z dniem 26 lipca 2023 r. gminna komisja szacująca szkody spowodowane suszą w uprawach rolnych, przystępuje do prac w terenie. Szczegółowe informacje dotyczące terenu prac gminnej komisji szacującej będą przekazywane na bieżąco - sołtysom.
Aktualizacja z dn. 25.07.2023 r.
Informujemy, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na swojej stronie internetowej, udostępniło: Wytyczne dla Komisji powołanych przez Wojewodę dotyczące ogólnych zasad szacowania w gospodarstwie rolnym szkód w uprawach rolnych spowodowanych wystąpieniem suszy w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
Link do strony internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której znajdują się ww. wytyczne: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/szacowanie-suszy.
Aktualizacja z dn. 24.07.2023 r.
Informujemy, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uruchomiło aplikację suszową. Według informacji zamieszczonej na stronie głównej aplikacji, można już tworzyć nowe wnioski, zapisywać je i edytować. Podpisywanie i wysyłanie wniosków będzie możliwe od 20 września.
Ponadto informujemy, że złożenie wniosku o oszacowanie strat przez aplikację jest konieczne do uzyskania w późniejszym czasie protokołu lub kalkulacji strat wygenerowanych automatycznie przez aplikację. Natomiast oszacowanie szkód przez komisję gminną poprzez lustracje w terenie może nastąpić niezależnie od terminu złożenia wniosku przez rolnika za pomocą aplikacji.
Link do strony internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, na której znajduje się aplikacja suszowa: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/aplikacja-suszowa.
Aktualizacja z dn. 21.07.2023 r.
- Pismo Wojewody Zachodniopomorskiego w sprawie uzupełnienia składu Gminnej Komisji do szacowania strat (kiknij tutaj).
Aktualizacja z dn. 19 lipca 2023 r.
- Pismo Wojewody Zachodniopomorskiego w sprawie powołania Komisji do szacowania szkód powstałych na terenie województwa zachodniopomorskiego w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę (kliknij tutaj).
- Zarządzenie Nr 186/2023 Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 18 lipca 2023 r. w sprawie powołania Komisji do szacowania szkód powstałych na terenie województwa zachodniopomorskiego w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę (kliknij tutaj).
- Wniosek o oszacowanie szkód w gospodarstwie rolnym powstałych w wyniku wystąpienia niekorzystnego zjawiska atmosferycznego – SUSZY W UPRAWACH ROLNYCH (kliknij tutaj).
- RAPORT Gminnej Komisji z oszacowania szkód powstałych w wyniku wystąpienia SUSZY (kliknij Tutaj).
Aktualizacja z dn. 17.07.2023 r.
Pismo Wojewody Zachodniopomorskiego z dnia 17 lipca 2023 r. w sprawie postępowania dotyczącego oszacowania szkód w gospodarstwach rolnych powstałych w wyniku suszy (kliknij tutaj).
Aktualizacja z dn. 14.07.2023 r.
Zasady zgłaszania szkód spowodowanych zjawiskiem suszy w 2023 roku
W związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje się, że podstawowym i obligatoryjnym narzędziem do szacowania szkód spowodowanych przez suszę (z wyjątkiem szkód w środkach trwałych) jest złożenie przez poszkodowanego producenta rolnego wniosku za pośrednictwem aplikacji publicznej "zgłoś szkodę rolniczą" (ww. aplikacja, zgodnie z zapowiedzią ministra rolnictwa i rozwoju wsi, zostanie uruchomiona około 20 lipca 2023 r.).
Rolnicy, którzy chcieliby skorzystać z dodatkowej, nieobowiązkowej opcji szacowania szkód przez gminną komisję poprzez lustrację na polu, powinni złożyć odpowiedni wniosek do Urzędu Miejskiego w Myśliborzu. Ww. wnioski zostaną udostępnione na stronie internetowej Gminy Myślibórz oraz w siedzibie Urzędu Miejskiego w Myśliborzu z chwilą powołania komisji przez wojewodę.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, komisja gminna zobowiązana jest oszacować szkody do dwóch miesięcy od zgłoszenia przez producenta rolnego powstania tych szkód, jednak nie później niż do czasu zbioru plonu głównego danej uprawy, albo jej likwidacji. W dalszej kolejności, komisja musi złożyć w terminie 60 dni od dnia szacowania skutków suszy, jednak nie później niż do 15 października roku wystąpienia suszy, raport z oszacowania szkód za pośrednictwem aplikacji publicznej „zgłoś szkodę rolniczą” oraz w wersji papierowej, właściwemu wojewodzie za względu na miejsce powstania szkód.
Wobec powyższego, warunkiem do zgłoszenia strat suszowych, otrzymania protokołu i wzięcia udziału w procedowaniu wniosków jest zgłoszenie poprzez aplikację publiczną. Samo oszacowanie szkód przez gminną komisję, bez wcześniejszego zgłoszenia za pośrednictwem aplikacji stanowi brak podstaw do otrzymania pomocy.
W załączeniu Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 lipca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (kliknij tutaj).
Aktualizacja z dn. 03.07.2023 r.
Zasady zgłaszania szkód spowodowanych zjawiskiem suszy w 2023 roku
W związku z wpływającymi do tut. Urzędu wnioskami o powołanie komisji do szacowania strat w uprawach rolnych spowodowanych suszą informuje się, że na dzień dzisiejszy wnioski o oszacowanie ww. strat (nie dotyczy szkód w środkach trwałych spowodowanych suszą) producenci rolni mogą składać wyłącznie za pośrednictwem specjalnej publicznej aplikacji „Zgłoś szkodę rolniczą” . Za pomocą tej aplikacji producent rolny, korzystając z własnego Profilu Zaufanego, określa zakres i stopień strat spowodowanych przez suszę w uprawach rolnych w swoim gospodarstwie rolnym. Sporządzanie protokołu odbywa się wyłącznie przez aplikację, tzn. bez udziału komisji gminnych szacujących straty, powołanych zarządzeniami właściwego miejscowego wojewody.
W przypadku zmian dotyczących szacowania strat spowodowanych przez suszę informacje będą publikowane na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Myśliborzu oraz zostaną przekazane w sposób zwyczajowo przyjęty tj. za pośrednictwem sołtysów.
W załączeniu pismo Wojewody Zachodniopomorskiego w sprawie postępowania dotyczącego oszacowania szkód w gospodarstwach rolnych powstałych w wyniku suszy (kliknij tutaj).
Aktualizacja z dn. 26.10.2018 r.
Przedłużony termin składania wniosków suszowych
Do 16 listopada br. minister Jan Krzysztof Ardanowski przedłużył termin składania wniosków o udzielenie pomocy przez producentów rolnych, w których gospodarstwach wystąpiły szkody spowodowane w tym roku suszą lub powodzią, które objęły co najmniej 30% danej uprawy.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał w tym zakresie specjalne Obwieszczenie działając na podstawie § 13r ust. 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 stycznia 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 187, z późn. zm.).
Formularz wniosku o udzielenie pomocy dostępny jest na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (www.arimr.gov.pl).
- Ogłoszenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (plik .pdf)
Aktualizacja z dn. 26.09.2018 r.
Ogłoszenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie udzielenia pomocy producentom rolnym, w których gospodarstwach rolnych wystąpiły szkody spowodowane suszą lub powodzią, a także w sprawie wydłużenia terminu na składanie wniosków o pomoc do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (kliknij tutaj).
Linki do stron Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi:
https://www.gov.pl/rolnictwo/pomoc-suszowa-uprawy-rolne
https://www.gov.pl/rolnictwo/pomoc-suszowa-stawy-rybne
Aktualizacja z dn. 14.09.2018 r.:
Pismo Dyrektora Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach dotyczące uruchomienia pomocy rządowej dla gospodarstw dotkniętych suszą (kliknij tutaj).
Więcej informacji - http://www.arimr.gov.pl/susza-pomoc-kleskowa.html
Aktualizacja z dn. 5.09.2018 r.:
Producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem suszy lub powodzi w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, powstałe na powierzchni uprawy objęły co najmniej 70% danej uprawy, mogą od 14.09.2018 r. do 28.09.2018 r. składać wnioski o udzielenie pomocy.
Stawka pomocy wynosi 1000 zł na 1 ha powierzchni upraw, na której powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2018 r. suszy lub powodzi objęły co najmniej 70% danej uprawy. Wnioski należy złożyć do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Formularz wniosku będzie dostępny na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Pomoc będzie udzielana:
a) poza formułą pomocy de minimis, na warunkach określonych w rozporządzeniu nr 702/2014 - w przypadku gdy szkody spowodowane tegoroczną suszą lub powodzią, oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód będą wynosić powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym lub średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, albo
b) w ramach formuły pomocy de minimis, zgodnie z przepisami rozporządzenia nr 1408/2013 - w przypadku gdy powyższe szkody będą wynosić nie więcej niż 30% średniej rocznej produkcji rolnej lub średniej rocznej produkcji roślinnej.
Termin składania wniosków o udzielenie pomocy przez producentów rolnych, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2018 r. suszy lub powodzi, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, powstałe na powierzchni uprawy objęły co najmniej 30 % danej uprawy i mniej niż 70% danej uprawy oraz stawka pomocy zostanie ogłoszona po zakończeniu szacowania szkód w tych gospodarstwach przez komisje powołane przez wojewodów.
Kwota pomocy będzie podlegała pomniejszeniu o 50% dla producentów rolnych nieposiadających polisy ubezpieczenia co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych, z wyłączeniem łąk i pastwisk, w gospodarstwie rolnym.
Źródło: MRiRW
Aktualizacja z dn. 16.08.2018 r.
Susza - warunki pomocy finansowej
Rolnicy, którzy mają oszacowane przez komisje szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2018 r. suszy lub powodzi będą mogli ubiegać się w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o pomoc w formie dotacji na powierzchnię upraw, w których szkody wynoszą co najmniej 30 proc.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz.U. poz. 1483) dotacja będzie udzielna:
- poza formułą pomocy de minimis, na warunkach określonych w rozporządzeniu nr 702/2014 - w przypadku, gdy szkody spowodowane tegoroczną suszą lub powodzią, oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce wystąpienia szkód będą wynosić powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym lub średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, albo
- w ramach formuły pomocy de minimis, zgodnie z przepisami rozporządzenia nr 1408/2013 - w przypadku gdy powyższe szkody będą wynosić nie więcej niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej lub średniej rocznej produkcji roślinnej.
Pomoc, będzie pomniejszana o 50 proc., jeżeli w dniu wystąpienia szkód w uprawach rolnych co najmniej 50 proc. powierzchni upraw w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem łąk i pastwisk, nie było ubezpieczonych co najmniej od jednego z następujących ryzyk: suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.
Stawkę tej pomocy na 1 ha ogłosi minister właściwy do spraw rolnictwa nie później niż 14 dni przed rozpoczęciem terminu składania do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosków o przyznanie pomocy.
Protokół oszacowania szkód sporządza się od 2017 r. na formularzu udostępnionym na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W protokole w przypadku wystąpienia szkód w uprawach paszowych, szkody te uwzględniane są przy obliczaniu dochodów z produkcji roślinnej i drugi raz przy obliczaniu dochodu z produkcji zwierzęcej. W kosztach poniesionych z tytułu niezebrania plonów w wyniku wystąpienia szkód mogą być uwzględniane koszty związane z zakupem pasz, o ile ten zakup wynika z ujemnego bilansu paszowego w gospodarstwie rolnym spowodowanego szkodami powstałymi w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, przy czym ilość nabytych pasz nie może przekroczyć ilości pasz niewyprodukowanych w gospodarstwie.
W przypadku, gdy w protokole wyliczony procent strat jest niższy niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym rolnik może wnioskować przy ubieganiu się o dotacje na powierzchnię upraw wynikająca z protokołu o uwzględnienie strat wyłącznie w produkcji roślinnej w porównaniu do średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym z okresu poprzednich trzech lat lub średniej z trzech lat wybranych z pięciu po odjęciu wartości najwyższej i najniższej.
Przyjęcie wariantu wyliczania strat do średniej rocznej wyłącznie do produkcji roślinnej nie zwalnia komisji z wypełnienia w całości protokołu.
Materiał opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Aktualizacja z dn. 16.08.2018 r.
Uchwała nr 107/2018 Rady Ministrów z dnia 31 lipca 2018 r. w sprawie ustanowienia programu pomocy dla gospodarstw rolnych i rybackich, w których powstały szkody spowodowane wystąpieniem w 2018 r. suszy lub powodzi - kliknij tutaj
Aktualizacja z dn. 25.06.2018 r.
Komunikat ARiMR:
Rozpoczęły się żniwa i pierwsze zbiory zbóż. Samorząd rolniczy przypomina producentom zbóż, że ustalenia wysokości szkody w uprawach dokonuje komisja na miejscu, poprzez lustrację od wschodów do czasu zbioru plonu głównego lub jego likwidacji.
– W przypadku, gdy następuje zbiór, a jeszcze nie było komisji szacujących straty, zaleca się pozostawienie pasa kontrolnego upraw, tak aby komisja w sposób reprezentatywny i wiarygodny oceniła straty w uprawach. Do protokołu może być również dołączona dokumentacja fotograficzna szkód potwierdzająca ich zakres – informuje Julian Sierpiński , prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej.
Aktualizacja z dn. 25.06.2018 r.:
Ważny komunikat ZODR w Barzkowicach - kliknij tutaj
Aktualizacja z dn. 26.06.2018 r.:
Aktualizacja z dn. 3.07.2018 r.:
Kredyty klęskowe dla rolników, którzy ponieśli straty spowodowane przez suszę - kliknij tutaj
Aktualizacja z dn. 3.07.2018 r.:
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski ponownie apeluje o powoływanie komisji do szacowania strat w gospodarstwach, które ucierpiały z powodu suszy. Szef resortu prosi rolników, aby zwracali się do urzędów gmin o kierowanie w tej sprawie wniosków do wojewodów. Do wniosków o oszacowanie strat rolnicy nie są zobowiązywani do składania jakichkolwiek dodatkowych dokumentów. Oszacowanie strat musi być zakończone przed zebraniem plonu głównego, a tylko w 1/3 zagrożonych suszą gmin pracują komisje. Aktualnie szacowane są straty w 693 gminach zagrożonych suszą rolniczą. W gminie może pracować kilka komisji. Po zakończeniu prac komisji określona zostanie wielkość pomocy dla poszkodowanych rolników.
Według Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, który prowadzi monitoring suszy, na 2478 gmin w Polsce aż 2329, tj. w 93,99% z nich jest zagrożonych suszą rolniczą w uprawach zbóż jarach. W odniesieniu do zbóż ozimych dotyczy to 91,36 % gmin, krzewów owocowych – 90,4%, w uprawach truskawek – 90,11 %. W innych uprawach procentowy udział gmin zagrożonych suszą rolniczą wynosi odpowiednio: dla roślin bobowatych – 76,27 %, dla warzyw gruntowych 64,16 %, drzew owocowych – 62,87 %, tytoniu – 60,37 %, dla upraw rzepaku i rzepiku – 50,52 %.
Aktualizacja z dn. 13.07.2018 r.:
Apel o zgłaszanie strat do końca przyszłego tygodnia
Po apelach ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego rośnie liczba komisji ds. szacowania strat spowodowanych suszą w rolnictwie.
Z informacji przekazywanych do resortu wynika, że komisje działają w 1792 gminach. Według dotychczasowych danych poszkodowanych zostało 66 387 gospodarstw rolnych, a powierzchnia upraw dotkniętych suszą została oszacowana na ponad 1,2 mln hektarów.
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi apeluje do rolników o zgłaszanie strat spowodowanych suszą do końca przyszłego tygodnia. W związku z warunkami klimatycznymi, przyspieszonym w tym roku okresem wegetacji i rozpoczętymi żniwami oszacowanie strat w późniejszym terminie będzie bardzo trudne, a wręcz niemożliwe.
Resort rolnictwa zabiega o jak najszybsze uruchomienie wsparcia dla poszkodowanych rolników, a do tego niezbędne jest zbilansowanie strat w całym kraju.
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa podał najnowsze dane dotyczące stanu zagrożenia suszą. Oparte są ona na opracowanym przez Instytut wartościach klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb.
Na dzień 11 lipca br. w odniesieniu do zbóż jarych zagrożonych suszą było 1437 gmin (57,99%), zbóż ozimych i roślin bobowatych – 1227 (49,52%), krzewów owocowych – 1153 (46,53%).
Szczególnie dużą powierzchnię upraw zbóż jarych susza objęła w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim (od 67,07 do 81,89% gruntów ornych tych województw).
Podobne wartości odnoszą się do zbóż ozimych i roślin bobowatych w woj. zachodniopomorskim, pomorskim, lubuskim, podlaskim, wielkopolskim, (od 51,33 do 68,72% gruntów ornych tych województw).
Źródło: https://www.gov.pl/rolnictwo/apel-o-zglaszanie-start-do-konca-przyszlego-tygodnia
Dodatkowe informacje znajdują się na stronie bip.mysliborz.pl w zakładce "Obwieszczenia i ogłoszenia" (kliknij tutaj)