We wtorek, 8 maja 2018 r., w Myśliborzu przed pomnikiem "Braterstwa Broni", na cmentarzu wojennym odbyła się uroczystość związana z 73. rocznicą zakończenia II wojny światowej. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele władz, organizacji społecznych, służb mundurowych, Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Bożego, a także kombatanci i myśliborska młodzież. Burmistrz Myśliborza Piotr Sobolewski w swoim przemówieniu podkreślił słowa prof. Daviesa: „Jest coś niezwykle frapującego a jednocześnie zachwycającego w dziejach Polski i jej narodu. Losy państwowości polskiej od jej piastowskich początków i rozkwitu, poprzez potęgę i europejską dominację w epoce Jagiellonów aż do upadku w czasach wolnej elekcji zamykają jeden rozdział, a otwierają drugi, stanowiąc jednocześnie przyczynek do jednej z najbardziej dramatycznych i fascynujących historii ze wszystkich narodów europejskich w ostatnich dwóch wiekach.(…)”
„Heroiczna walka o niepodległość, przypieczętowana odrodzeniem kraju w 1918 roku była wyczynem wymykającym się poza racjonalne analizy i badania nad potencjałem i możliwościami tego narodu. Dość wspomnieć, że w późniejszym okresie jeszcze dwukrotnie Polacy udowadniali, że wolność cenią sobie bardziej niż życie; najpierw w 1939 roku stawiając, jako pierwsze państwo w Europie, opór hitlerowskiemu najeźdźcy, następnie zaś przeciwstawiając się komunistycznej nawałnicy i przynosząc w roku 1989 prawdziwą i faktyczną niepodległość sobie, jak i sąsiadom z zachodu i wschodu. (…) W rzeczy samej Polacy po stokroć zasługują na to, by być dzisiaj w centrum Europy; by odrodzić się w samym środku tego Bożego Igrzyska.”
Czego więc dowiadujemy się o sobie z tego cytatu? Ano tego, że w sytuacji zagrożenia, w sytuacji bezpośredniego niebezpieczeństwa, my – Polacy, potrafimy odnaleźć w sobie niewyobrażalne pokłady męstwa, determinacji, odwagi i heroizmu. Potrafimy się jednoczyć i tworzyć jeden, niezwykły naród, walczący o wspólne dobro, pozostawiając wyjątkowe dzieła w historii Europy i świata. Mszę św. koncelebrowali ks. dziekan Jerzy Tobiasz, ks. prałat Aleksander Jaszczur oraz ks. Piotr Duda.Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców przed pomnikiem.