Od kilku dni możemy cieszyć się muralem przedstawiającym Bramę Kostrzyńską, namalowanym na budynku posadowionym na zbiegu ulic Bohaterów Warszawy i Strzeleckiej.
Mural przedstawiający Bramę Kostrzyńską zwaną również Bramą Młyńską
Nowa atrakcja pojawiła się również na myśliborskim rynku, gdzie odsłonięto otwartą ekspozycję pozostałości murów pierwszego ratusza, odkrytych w trakcie badań archeologicznych w 2022 r. Także tam, wtórna ściana zabezpieczająca wykop, pokryta została muralem z iluzyjnym wyobrażeniem piwnicy dawnego budynku.
Ekspozycja murów pierwotnego myśliborskiego ratusza
Co więcej, na północnej stronie rynkowego placu ustawione zostały trzy tablice prezentujące historię myśliborskiego grodziska, pierwszego myśliborskiego ratusza oraz w skrótowej formie osi czasu - historię samego miasta. Każda z tablic opatrzona została kodem QR przekierowującym zainteresowanych bezpośrednio do odpowiednich podstron strony internetowej muzeum, gdzie można znaleźć więcej informacji na poszczególne tematy.
Kadr z filmu przedstawiający myśliborski rynek w 3D
– Dodatkową ciekawostką jest fakt, że na podstronie przedstawiającej i opisującej średniowieczny ratusz, umieszczony został także film wykonany w formule 3D, ukazujący prawdopodobny wygląd budowli z przełomu XIII i XIV wieku. Ratusz przedstawiony został w wirtualnej przestrzeni miejskiej, uwzględniającej zarówno układ urbanistyczny dawnego Soldina jak i życie jego mieszkańców – powiedział Burmistrz Myśliborza Piotr Sobolewski.
Wizualizacja średniowiecznego ratusza – w tle myśliborska kolegiata
– Mamy nadzieję, że wszystkie nowopowstałe obiekty traktowane będą z szacunkiem i będą cieszyć nas w nienaruszonym stanie przez wiele następnych lat. Stąd też nasz apel do mieszkańców o reagowanie w przypadku, gdy jesteście Państwo świadkami aktów wandalizmu i niszczenia tych obiektów, będących częścią naszego wspólnego dobra. Nie pozwólmy, aby ludzka nieodpowiedzialność czy złośliwość niszczyła przestrzeń naszego miasta – powiedziała dyrektor myśliborskiego Muzeum Magdalena Szymczyk.