W Myśliborzu powstanie pełnowymiarowy mural. Będzie on przestawiał nieistniejącą Bramę Młyńską (Kostrzyńską) – jedną z trzech bram średniowiecznych prowadzących do naszego miasta.
Wybór miejsca nie jest przypadkowy – oddaje on przybliżoną lokalizację zabytku, który został rozebrany w 1881 roku ze względu na bardzo zły stan techniczny. Wygląd Bramy znany jest z fotografii, którą w wersji zdigitalizowanej udostępniła naszemu Muzeum Stiftung Brandenburg. Materiał archiwalny posłużył do stworzenia artystycznej kompozycji, którą już niedługo będziemy mogli podziwiać. Nieznany jest wygląd zachodniej fasady Bramy Kostrzyńskiej, dlatego też zostanie ona zobrazowana wg. widoku z fotografii – od strony miasta.
– Mamy nadzieję, że pomysł stworzenia tego niezwykłego muralu przyczyni się on do pogłębienia świadomości historycznej mieszkańców, jak również, że stanie się atrakcją turystyczną „mówiącą” o długich i ciekawych dziejach Myśliborza – powiedział Burmistrz Piotr Sobolewski. – Na tym jednak nie koniec działań promujących historię naszego miasta!
Już niebawem na Rynku ustawione zostaną tablice z informacjami dotyczącymi historii Myśliborza, losów grodziska myśliborskiego oraz pierwszego ratusza, którego pozostałości odkryto w trakcie prac archeologicznych prowadzonych przy rewitalizacji Rynku. Kamienne fundamenty pierwotnego ratusza, decyzją Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zostały zabezpieczone i mają zostać udostępnione mieszkańcom i turystom. Zabytkowe mury wraz z iluzjonistycznym muralem, który powstanie na ścianie zabezpieczającej wykop przed osuwaniem, imitować będą możliwy wygląd dawnej ratuszowej piwnicy. Tu również umieszczona zostanie tablica z informacjami dotyczącymi prac archeologicznych.
Kolejną atrakcją będzie film 3d. pokazujący hipotetyczny wygląd rynku w Myśliborzu w XIV w., po którym będzie można wirtualnie spacerować. Każda z info-tablic opatrzona będzie kodem QR odsyłającym do strony internetowej, gdzie zainteresowany znajdzie więcej informacji na poszczególne tematy, dodatkowe zdjęcia i filmik 3d.
Wydział EKSiP/ Muzeum