W ostatnich dniach w naszym regionie wystąpiły bardzo silne i gwałtowne wichury. Ich skutki odczuliśmy również w naszej gminie. Wichury powodowały zniszczenia, łamanie drzew i gałęzi, uszkadzały budynki mieszkalne i gospodarcze, niszczyły pojazdy, powodowały zrywanie linii energetycznych i w konsekwencji brak prądu. Od wczesnych godzin rannych w dniu 19.02.2022r. wszyscy mieszkańcy naszej gminy, jak i gmin ościennych pozbawieni byli dostaw prądu (do dnia dzisiejszego wiele miejscowości z terenu gmin Chojna i Cedynia w dalszym ciągu nie ma prądu). W sobotę łącznie około 200tys. odbiorców pozbawionych było prądu.
Już w nocy z 18 na 19.02.2022r. strażacy z Państwowej Straży Pożarnej i druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych wyjeżdżali do pierwszych zgłoszeń związanych ze skutkami silnych wichur. Do godzin południowych w sobotę było to ponad 100 interwencji.
W związku z tak gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi zostały wprowadzone dyżury pracowników Urzędu Miejskiego w Myśliborzu i jednostek organizacyjnych. Na godzinę 12 w sobotę został zwołany Zespół Zarządzania Kryzysowego w Gminie Myślibórz pod kierownictwem Burmistrza Myśliborza, z udziałem Komendanta Powiatowego Policji w Myśliborzu, Komendanta Powiatowego PSP w Myśliborzu, Wiceprezesa Zarządu Miejsko- Gminnego OSP w Myśliborzu, Prezesa PGKiM w Myśliborzu, pracowników Urzędu Miejskiego w Myśliborzu. W trakcie spotkania przedstawiciele służb omówili bieżącą sytuację na terenie gminy Myślibórz, jak i podejmowane najczęściej interwencje. Omówiono też zasady koordynowania działań i współpracy przy usuwaniu skutków gwałtownych wichur. Został zasygnalizowany problem braku uzyskania precyzyjnej informacji o planowanym – prognozowanym przywróceniu dostaw prądu. Ze względu na bardzo duże zniszczenia w infrastrukturze energetycznej i uzyskane szczątkowe informacje oszacowano, że przywrócenie dostaw prądu w części gminy Myślibórz może nastąpić najwcześniej w późnych godzinach wieczornych w sobotę.
W weekend w ratuszu Burmistrz Myśliborza zwołał sztab kryzysowy.
Wszystkie jednostki OSP z terenu Gminy Myślibórz były zaangażowane w usuwanie skutków wichur, m.in. poprzez usuwanie powalonych drzew, zabezpieczanie dachów, dowóz wody do poszczególnych miejscowości, użyczanie agregatów prądotwórczych dla mieszkańców, a także pomoc pracownikom zakładu energetycznego w dotarciu do uszkodzonych linii elektrycznych.
W akcje zaangażowane były wszystkie jednostki OSP z terenu Gminy Myślibórz.
Pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego od wczesnych godzin porannych w sobotę wykonywali czynności polegające na wykonaniu objazdów terenów szczególnie zagrożonych, tj. parki, cmentarze, ciągi spacerowe oraz komunikacyjne. Pracownicy Wydziału byli w stałym kontakcie z Biurem Zarządzania Kryzysowego oraz PGKiM w celu koordynowania prac związanych z usuwaniem skutków silnych wiatrów.
W związku z zanikiem napięcia Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Myśliborzu podjęło niezwłocznie następujące działania:
1. uruchomione zostały agregaty stacjonarne w następujących obiektach:
- Stacja Uzdatniania Wody Myślibórz zasilającą miasto Myślibórz oraz miejscowości Klicko, Myśliborzyce, Kol. Myśliborzyce, Dąbrowa, Czółnów,
- SUW Głazów, Kol. Głazów, Renice, Stare Renice;
- Oczyszczalnia Ścieków Myślibórz;
- Oczyszczalnia Ścieków Sulimierz;
2. z agregatów mobilnych uruchomiono:
- SUW Nawrocko zasilającą Nawrocko, Wierzbówek, Wierzbnicę, Rościn, Chłopowo, Pniów , Czerników, Pszczelnik;
- SUW Ławy zasilającą Ławy, Podławie, PGR Ławy oraz 5 miejscowości w gminie Nowogródek Pom., a następnie rotacyjnie uruchamiano z agregatu SUW Rów zasilającą Rów, SUW Tarnowo zasilającą Tarnowo, Kierzków, Otanów.
Uruchomiono 4 mobilne punkty dowozu wody , które zaopatrywały mieszkańców miejscowości Golenice, Sarbinowo, Golenicki Młyn, Golczew, Rów, Kierzków, Tarnowo, Otanów.
Uruchomiono transport 4 beczkowozami ścieków z przepompowni zlokalizowanych na terenie gminy.
Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Myśliborzu w dniach 19- 20.02.2022r. wprowadziło dyżury pracowników oraz prowadziło prace związane z usuwaniem skutków wichur.
Do usuwania skutków wichur skierowano następujący sprzęt – samochód dostawczy, koparka, bramowiec z kontenerem, podnośnik oraz piły. Realizowano sprzątanie terenów miasta z połamanych drzew i gałęzi ( parki, osiedla, cmentarze), grodzenie taśmą miejsc zagrożonych - cmentarz wojenny i park za harcówką, transport wody do sołectw Kierzków i Rów, naprawy instalacji elektrycznej Golczew.
INFORMACJA DLA MIESZKANCÓW POSZKODOWANYCH W WICHURACH
Pomoc przeznaczona jest dla rodzin i osób samotnie gospodarujących, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb bytowych.
Kwota zasiłku może wynieść do 6 tysięcy zł. Podstawą do wypłaty jest przeprowadzony wywiad środowiskowy (tylko część VII kwestionariusza rodzinnego wywiadu środowiskowego).
Wypłaty świadczenia dokonuje właściwy terytorialnie ośrodek pomocy społecznej.
- Pomoc na remont budynku/lokalu mieszkalnego
Kwota zasiłku wynosi do 20 tysięcy złotych (w szczególnie uzasadnionych przypadkach kwota zasiłku może być wyższa niż 20 tysięcy złotych, ale nie wyższa niż 100 tysięcy złotych).
- Pomoc na odbudowę budynku/lokalu mieszkalnego
Kwota zasiłku nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych.
Niezbędna jest decyzja o nakazie rozbiórki oraz oszacowanie szkody przez osobę posiadająca uprawnienia zawodowe w zakresie szacowania nieruchomości.
W celu uzyskania wsparcia należy zgłosić się do pracownika socjalnego w Ośrodka Pomocy Społecznej w Myśliborzu przy ul. 1 Maja 19.
Telefon kontaktowy: 95 747 21 43,
e-mail: ops@mysliborz.pl
Serdecznie dziękujemy wszystkim strażakom, którzy przyczynili się do usuwania skutków gwałtownych zjawisk atmosferycznych.
Informację sporządził:
/-/ Marek Herbot
Biuro Zarządzania Kryzysowego
i Spraw Obronnych