W sobotę 5 września na myśliborskim Rynku odbyła się Inauguracja Obchodów 750-lecia Myśliborza, połączona z uroczystościami podziękowania za tegoroczne plony. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12:00 w kościele p. w. św. Jana Chrzciciela, gdzie odprawiona została Msza Święta w intencji Mieszkańców Ziemi Myśliborskiej. Po mszy jej uczestnicy przeszli na Rynek. Na scenę zaproszeni zostali gospodarze obchodów – Burmistrz Myśliborza Piotr Sobolewski, Zastępca Burmistrza Przemysław Klityński, Przewodniczący Rady Miejskiej Marek Antczak, a także Starosta Powiatu Myśliborskiego Andrzej Potyra, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej bryg. Grzegorz Słota, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji insp. Bogdan Marciniak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Myślibórz Ewelina Rybarska oraz dyrektorzy myśliborskich instytucji - Dyrektor Myśliborskiego Ośrodka Kultury Dorota Woalnin, Dyrektor Muzeum Pojezierza Myśliborskiego Magdalena Szymczyk i Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej Stanisław Urbanowski. Pod sceną natomiast ustawiły się poczty sztandarowe i przedstawiciele sołectw.
Uroczystości Obchodów 750-lecia Myśliborza w krótkim wystąpieniu zainaugurował Burmistrz Piotr Sobolewski. Przy tej okazji podziękował także rolnikom za ich pracę i całoroczny trud, dzieląc się jednocześnie symbolicznie dożynkowym chlebem. W imieniu władz Powiatu Myśliborskiego głos zabrał również Starosta Andrzej Potyra. Część oficjalną obchodów jubileuszu naszego miasta zakończyło poświęcenie pamiątkowej tablicy upamiętniającej 750-lecie otrzymania przez Myślibórz praw miejskich.
W części artystycznej na scenie kolejno wystąpili:
- Mariusz Ambrożuk - niezwykle utalentowany, charyzmatyczny wirtuoz akordeonu, uczestnik programów telewizyjnych „Jaka to melodia” i „Must be the music”, współpracujący ze światowymi i polskimi gwiazdami muzyki Pop (Ingrid, Michał Wiśniewski, zespół „Piersi”), twórca muzyki do spektakli teatralnych, lider grupy „Spółka Zoo”.
- Zespół śpiewaczy „Tarnowianki”, w skład którego wchodzi osiem wszechstronnie i doskonale wykształconych muzycznie wokalistek, wykonujących głównie popularne piosenki ludowe i muzykę biesiadną – gatunek niezwykle lubiany przez publiczność.
- Wacław Cieślik „KORDIAN” - artysta, który jako pierwszy w naszym kraju spopularyzował gatunek muzyczny określany jako „Góralskie Folko-Polo”, będący połączeniem muzyki Dance, Disco-Polo i folkloru górali lachowskich z okolic Nowego Sącza. Teledyski do Jego utworów („W promieniach słońca”, „Tańcz, tańcz kochana”, „Hej, gwiazdeczko moja”) mają w Internecie po kilkanaście milionów odsłon. Na myśliborskim Rynku „KORDIAN”, mający świetny kontakt z publicznością, „porwał” do wspólnej zabawy sporą część publiczności.
Poza atrakcjami muzycznymi na scenie odbyło się Narodowe Czytanie „Balladyny” Juliusza Słowackiego, zorganizowane przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Myśliborzu, w którym poza pracownikami biblioteki wzięli także udział pracownicy MOK, Muzeum Pojezierza Myśliborskiego oraz nauczyciele szkół naszej gminy. Ogłoszono także wyniki czterech konkursów zorganizowanych przez myśliborskie instytucje kultury:
- konkurs na projekt magnesu „Myślibórz Przyciąga” (Muzeum Pojezierza Myśliborskiego),
- konkurs literacko-plastyczny „Myślibórz Dawniej i Dziś” (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna),
- konkurs fotograficzny „MOK w Obiektywie” (Myśliborski Ośrodek Kultury),
- konkurs na najlepszych i najaktywniejszych szachistów w kategorii „juniorów” w okresie od 1 stycznia do 31 sierpnia (Sekcja szachowa Myśliborskiego Ośrodka Kultury).
Laureatom i wyróżnionym w poszczególnych konkursach atrakcyjne nagrody rzeczowe oraz bony podarunkowe wręczał Burmistrz Myśliborza.
Przez cały czas trwania Uroczystych Obchodów 750-lecia Myśliborza poza sceną odbywało się wiele innych wydarzeń – wystawa prac plastycznych i poplenerowych dotyczących naszego miasta i jego historii, malowanie przy sztalugach, konkurs literacki dla czytelników oraz turniej szachowy juniorów. Warto dodać, że wszystkie wymienione wyżej atrakcje muzyczne, plastyczne i literackie cieszyły wielkim powodzeniem licznie zgromadzonych uczestników, widzów i słuchaczy.
Inauguracja Obchodów 750-lecia Myśliborza połączona z uroczystościami podziękowania za tegoroczne plony została zorganizowana przez Burmistrza i Radę Miejską, Muzeum Pojezierza Myśliborskiego, Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną oraz Myśliborski Ośrodek Kultury, przy wsparciu innych myśliborskich instytucji, którym serdecznie dziękujemy za pomoc w przeprowadzeniu tego niezwykłego wydarzenia. Szczególne podziękowania kierujemy do - jak zwykle niezawodnego - Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Cała impreza odbyła się w rygorze sanitarnym związanym z pandemią Covid-19.
Relacja: Myśliborski Ośrodek Kultury
Foto: Marta Szpakowska