Dziś jest: Środa 20 września 2017, imieniny: Filipiny i Eustachego

Przejdź do strony z wysokim kontrastem

Obsługa techniczna
ALFA TV

Uroczystości w Pszczelniku
2012-07-17 12:26:14

W dniu 8 lipca 2012 r. o godz. 12.00 w Pszczelniku odbyły się uroczystości z okazji 79 rocznicy tragicznej śmierci lotników litewskich Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa.

W dniu 17 lipca 1933 r. w trakcie próby przelotu bez lądowania z Nowego Jorku do Kowna, samolot „Lituanica” z dwoma osobami na pokładzie rozbił się w pobliżu miejscowości Pszczelnik. Celem, który postawili sobie lotnicy było zaznaczenie w świadomości ówczesnego świata obecności swojej Ojczyzny – Niepodległej Litwy. Nie zważając na trudności, podjęli się tego niezwykle odważnego, jak na ówczesne czasy zadania. Swój historyczny lot zakończyli w pszczelnickim lesie. Do celu podróży – Kowna, zabrakło im 650 km.

Corocznie w lipcu odbywają się uroczystości poświęcone ich pamięci.

W uroczystościach biorą udział delegacje władz państwowych i samorządowych Litwy i Polski, przedstawiciele organizacji i instytucji obu krajów oraz mieszkańcy Gminy Myślibórz.

W tym roku w uroczystości wzięli udział, m. in.:

- Wiceminister Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej Egidijus Mejlunas.

- Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce Loreta Zakarevičiene.

- Wicewojewoda Zachodniopomorski Ryszard Mićko.

- Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jan Krawczuk.

- Konsul Honorowy Republiki Litewskiej w Szczecinie Wiesław Wierzchoś.

- Konsul Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Kłajpedzie Tadeusz Macioł.

- Zastępca mera Miasta Kowna Vytautas Vasilenko.

- Mer Rejonu Kowieńskiego Valerijus Makunas.

- Wicestarosta Powiatu Myśliborskiego Andrzej Potyra.

Burmistrzowie Dębna, Barlinka, delegacje szkół, nadleśnictwa, instytucji i organizacji pozarządowych.

Po mszy świętej, odprawionej w języku litewskim przez księdza z Kowna Kęstitusa Genysa z towarzyszeniem księdza prałata Aleksandra Jaszczura, głos zabrał Burmistrz Miasta i Gminy Myślibórz Arkadiusz Janowicz oraz zaproszeni goście.

W wystąpieniach podkreślono znaczenie historycznego lotu i obchodzonej rocznicy dla utrwalania tradycji narodu litewskiego i świadomości narodowej oraz rozwoju przyjaźni polsko – litewskiej, szczególnie widocznej między samorządami Gminy Myślibórz, Kowna i Rejonu Kowieńskiego. Zwrócono uwagę na rozszerzanie się tej współpracy o nowe formy.

Przypomniano, że w ubiegłym roku odbyła się konferencja poświęcona polsko – litewskiej współpracy organizacji pozarządowych a w tym roku zorganizowano warsztaty dziennikarskie dla młodzieży polskiej z powiatów myśliborskiego, choszczeńskiego i pyrzyckiego i młodzieży litewskiej z Rejonu Kowna.

W sobotę 7 lipca, w siedzibie Konsula Honorowego Republiki Litewskiej w Szczecinie uczestnikom warsztatów wręczono certyfikaty potwierdzające udział w projekcie. Warsztaty zostały zorganizowane dzięki współpracy polskich i litewskich Lokalnych Grup Działania  - Lidera Pojezierza i VVG Rejonu Kowieńskiego, przy udziale Fundacji Społeczności Lokalnych w Myśliborzu i pod merytorycznym patronatem Kuriera Szczecińskiego. Nadrzędne hasło wspólnych działań organizacji pozarządowych, zmierzających do zbliżenia i lepszego, wzajemnego poznawania się to  „Pszczelnik – historia, która łączy”.

Po złożeniu wieńców pod pomnikiem poświęconym lotnikom, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Dariusa i Girenasa w Myśliborzu oraz młodzież litewska z Puńska przedstawili okolicznościowy program artystyczny.

W przyszłym roku przypada 80 rocznica pszczelnickiej tragedii.

Burmistrz Arkadiusz Janowicz w swoim wystąpieniu odnosząc się do tego wydarzenia powiedział: „….  licząc na uświetnienie tych obchodów przez przywódców naszych państw pragnę zapewnić, że dołożę wszelkich starań, aby z należną tej rocznicy godnością, oddać cześć temu drogiemu wszystkim Litwinom miejscu.”

 

GALERIA ZDJĘĆ - KLIKNIJ TUTAJ...
BIP
Biuletyn
Informacji
Publicznej
Inne strony
elektroniczny samorząd

MCB
SDS
Szlak Rowerowy z Biegiem Myśli
Wojskowa Agencja Mieszkaniowa
  Wrzesień 2017 >>
Pn Wt Śr Cz Pt So Ni
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
6807231
Kanał RSS Pomoc RSS

Urząd Miasta i Gminy Myślibórz adres: ul. Rynek im. Jana Pawła II 1, 74-300 Myślibórz tel: +48 (95) 747 20 61 fax: +48 (95) 747 33 63

Zezwala się na wykorzystanie materiałów zamieszczonych na stronie www.mysliborz.pl , pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia.